عیسی زارع پور با رای موافق نمایندگان مجلس وزیر ارتباطات دولت سیزدهم شد - پترونیا
Banner
عیسی زارع پور

عیسی زارع پور با رای موافق نمایندگان مجلس وزیر ارتباطات دولت سیزدهم شد

عیسی زارع پور با رای موافق نمایندگان مجلس توانست چراغ سبز ورود به وزارت ارتباطات را دریافت کند و به عنوان وزیر ارتباطات دولت سیزدهم انتخاب شد. او با ۲۵۶ رای موافق به این سمت دست پیدا کرد و سکاندار وزارت ارتباطات در ۴ سال آینده خواهد بود.

عیسی زارع‌پور

عضو علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت ایران و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

دولت سیزدهم توسط سید ابراهی رئیسی به مجلس معرفی شد و رای اعتماد گرفت . آرای موافق ۲۵۶ رای آرای مخالف ۱۷ رای آرای ممتنع ۱۰ رای

فعالیت‌های دانشگاهی و اظهارات

پس از اتمام کار دولت احمدی‌نژاد، زارع پور برای تحصیل به استرالیا رفت و دکترای خود را در رشته مهندسی کامپیوتر – گرایش شبکه‌های رایانه ای در سال ۲۰۱۶ از دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا دریافت کرد. زارع‌پور دو دوره پسادکتری را نیز در دانشگاه‌های نیو ساوت ولز استرالیا و صنعتی شریف در حوزه نسل جدید شبکه‌های رایانه ای گذرانده‌است. و از سال ۱۳۹۶ عضو هیئت علمی گروه شبکه‌های رایانه ای دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت است.حوزه کار وی نسل جدید شبکه‌های رایانه ای و اینترنت اشیا است. عنوان پایان‌نامه دکترای زارع پور طراحی پروتکل‌های کارآمد برای نانوشبکه‌های حسگر بی‌سیم با استاد راهنمایی محبوب حسن بوده‌است. زارع پور ده‌ها مقاله علمی و پژوهشی به زبان انگلیسی در نشریات و کنفرانس‌های بین‌المللی چاپ کرده‌است و چندین جایزه علمی و پژوهشی بین‌المللی برده‌است.

زارع پور از سال ۱۳۹۶ به عضویت هیئت علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت ایران درآمده‌است.او به عنوان استادیار دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت، با تمرکز روی شبکه‌های نوظهور، اینترنت اشیا و سنسورهای پوشیدنی، دروس شبکه‌های کامپیوتر پیشرفته، اصول طراحی پایگاه داده و اینترنت اشیا تدریس می‌کند.

او در مهر ماه ۹۶ در مراسم دیدار نخبگان با رهبر جمهوری اسلامی ایران حضور داشت و به موضوعاتی چون لوازم اصلاح قوانین شرکت‌های دانش بنیان و ضرورت مقابله با واردات در فضای مجازی از طریق تولید محتوای سالم و داخلی تأکید کرده بود. خود زارع پور مجری این مراسم نیز بود و تأکید کرد که همه نخبگان در کشور «پاسدار» هستند.

زارع‌پور عضو علی‌البدل هیئت مدیره جمعیت توسعه‌گران فضای مجازی پاک (فمپ) است. این تشکل خود را یک سازمان مردم نهاد معرفی می‌کند که از مدافعان فیلترینگ گسترده‌ سایت ها و فضاهای آلوده و ناپاک برای گروه های سنی پایین است و استفاده از شبکه های اجتماعی داخلی را در اولویت قرار میدهد و استفاده و پیشبرد و پیشرفت آنها را جهت پیشبرد اهداف ملی ایران توصیه می کند.

وزیر ارتباطات

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات دولت سیزدهم شد و هدایت وزارت ICT را بر عهده گرفت. عیسی زارع پور یک سال از جهرمی بزرگتر است و در سن ۴۱ سالگی به این جایگاه رسیده است. او متولد ۱۳۵۹ در شهرستان اسلام آباد غرب استان کرمانشاه است و جوان‌ترین گزینه بین کاندیداها احتمالی به شمار می‌رفت و می‌توان گفت جوان‌ترین وزیر دولت سیزدهم محسوب می‌شود.

حضور زارع پور در دولت

حضور زارع پور در بدنه دولت به حضورش در اوایل دهه ۸۰ برمی‌گردد، زمانی که تنها ۲۶ سال سن داشت و ریاست مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برعهده گرفت. مرکزی که می‌توان آن را به نوعی اولین نهاد حاکمیتی فعال و سیاستگذار در حوزه فضای مجازی دانست.

او در سمت‌های دیگری نیز در دولت‌های نهم و دهم فعالیت کرده و مشاور وزیر ارتباطات، وزیر بهداشت، معاونت علمی و فناوری بوده است. حضور او اما در دولت روحانی در بدنه حاکمیت رقم خورد و نه ارکان دولتی و پای او به قوه قضاییه باز شد. در اسفند ۹۸ بود که ریاست مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه به وی واگذار شد و از جمله اقدامات مهم او در این دوران راه‌اندازی اپلیکیشن عدالت همراه بوده است. رشد و توسعه دیگر سامانه‌های الکترونیکی قوه قضاییه که به عنوان یکی از دستاوردهای ابراهیم رئیسی در دوران ریاستش در این قوه نام برده می‌شود نیز توسط تیم زارع پور صورت گرفته است.

برنامه‌ای تفصیلی

زارع پور از اولین وزرایی بود که برنامه‌ای تفصیلی به مجلس برای دوره چهار ساله خود ارائه کرد و در آن اعلام کرد که در دوران ۴ ساله دولت جدید، شبکه ملی اطلاعات را به طور کلی راه‌اندازی خواهد کرد و همچنین اقتصاد دیجیتال ایران را اعتلا خواهد بخشید و سهم آن را دو برابر خواهد کرد.

موضع گیری زارع‌پور به عنوان بالاترین مقام ICT دولت در برابر طرح جنجالی صیانت نیز تاکنون شفاف نبوده است. از یک طرف عده‌ای می‌گویند که او با طرح مخالفت‌هایی دارد و از آن سو عده دیگری می‌گویند که او با کلیت طرح موافق است.

زارع پور در حال حاضر برخلاف وزیر ارتباطات دولت قبلی که تقریبا در تمامی شبکه‌های اجتماعی بین‌المللی و داخلی اکانت رسمی داشت و با مردم در ارتباط بود، در هیچ برنامه داخلی و خارجی اکانت رسمی ندارد و باید دید که این اتفاق طی روزهای آینده رخ می‌دهد یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *